Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 1 808 | 1 367 | 1 331 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 589 | 183 | 242 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 496 | -29 | 100 |
| Årets resultat (tkr) | 358 | -47 | 73 |
| Summa tillgångar (tkr) | 14 539 | 13 045 | 13 575 |
| Antal anställda |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 1 808 | 1 367 | 1 331 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 589 | 183 | 242 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 496 | -29 | 100 |
| Årets resultat (tkr) | 358 | -47 | 73 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 6 680 | 6 575 | 6 737 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 7 859 | 6 470 | 6 838 |
| Tillgångar (tkr) | 14 539 | 13 045 | 13 575 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 3 652 | 3 294 | 3 341 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 85 | 10 | 10 |
| Avsättningar (tkr) | 206 | 190 | 176 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 9 900 | 9 008 | 9 351 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 696 | 543 | 697 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 14 539 | 13 045 | 13 575 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | |||
| Omsättning per anställd (tkr) | |||
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 32.6% | 13.4% | 18.2% |
| Soliditet | 25.5% | 25.3% | 24.7% |
| Kassalikviditet | 1129.2% | 1191.5% | 981.1% |
Daldansen 3 AB ingår i en koncern med 298 bolag. Moderbolag är Prästskeden Fastigheter AB och koncernmoderbolag är Np3 Fastigheter AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.